Kisbodak és környéke – vízrajzi adatok

Nevek, történetek, tényadatok a kisbodaki ágrendszerről Kertész József vízügyi szakértő és a Szigetköz egyik legnagyobb ismerője tolmácsolásában

Feneketlen-tó

A képet a természetvédelmi szempontból is értékes vizes élőhelyen a Feneketlen tónál Kisbodakon készítettem 2024.08.25-én.

A tó egy XIX. század végi árvízi gátszakadás következtében kialakult nagy mélységű kopolya* helyén található. Vízellátását a revitalizált hullámtéri vízpótló-rendszer biztosítja, amely az ökológiai igényeknek is megfelelően működik.

  • Kopolya: kiskút, gyalogkút, gödörkút, juhászkút; áradások folytán víz alá kerülő természetes mélyedés.

    A holtfa szerepe, biodiverzitás

    A holtfa az erdei élőhelyek kulcsfontosságú eleme a biológiai sokféleség megtartása miatt. Ez fontos a Duna menti galériaerdők természeti folyamatai szempontjából is. Ezt a képet a Mosoni-Duna jobb partján 2024.08.14-én készítettem Mosonmagyaróvár város belterületi szakasza mellett!

    Szent Kristóf szobor és híd

    A Győr-Moson-Sopron vármegye értéktárában szerepel a Szigetközi hullámtéri és mentett oldali vízpótlórendszer.

    A vízenjárók védőszentjéről elnevezett Szent Kristóf vízszintszabályozó műtárgy és híd a Duna folyam szigetközi szakaszán, a revitalizált jobb parti mellékágrendszerében Kisbodak község külterületén található. Ezt a képet 2024.07.29-én készítettem.

    Árapasztó surrantó az Öregszigeti Duna-ágon

    Szigetközben található a Duna folyam főmeder jobb partján, a hullámterén Kisbodak község külterületén, az Öregszigeti Duna-ág végében az árapasztó szerepet ellátó surrantó. A szigetközi hullámtéri mellékágrendszerek revitalizációja részeként 1995 óta működök.

    Ezt a képet 2024.04.22-én készítettem.

    A 2004 évben Kisbodaknál emelt kopjafa

    A kopjafát a vízügyi igazgatóság állította a 2004. évben, Császári Domonkos fafaragó készítette, Bükkszentkereszten. Kisbodaknál 1954. július 15-én 12 óra 40 perckor szakadt át az árvízvédelmi töltés.

    Liba tó a Televényi Duna-ágon

    A Televényi Duna-ág jobb partján a legújabb szigetközi térképeken már ezen a néven szerepel ez a természetvédelmi szempontból értékes vizes élőhely a Kisbodaki Liba-tó. A régi TSZ libatelep helyének a közelében található, Külső-Lószigetben az Ökörakoli torkolatától kezdődve a Macska-sziget mellett húzódik.

    Állóvizes biotóp.

    Ezt a képet 2024.06.12.-én készítettem.

    Ördög-árok torkolati szakasza, Dunasziget-Kisbodak

    Közép-szigetközben, Dunasziget és Kisbodak község külterületén található a természetvédelmi szempontból értékes vizes élőhely, a Nyáras-szigeten végig húzódó, és a Spelláki Duna-ágba betorkoló Ördög-árok.

    Ezt a képet 2024.06.12-én készítettem.

    Öregszigeti belső tó

    Közép-szigetközben, Kisbodak község külterületén az Öregsziget belsejében található a természetvédelmi szempontból nagyon értékes vizes élőhely. E terület közelében él a számtalan védett növény és állatfaj között a fokozottan védett fekete gólya is. Emellett ez a vizes élőhely nagyban javítja a térségben az árvízlevezetés feltételeit is.

    Kisvesszősi Duna-ág

    Szigetközben a Duna folyam jobb parti mellékágai közé tartozik a revitalizált a kisbodaki Kisvesszősi Duna-ág. Ennek a Szent Kristóf hídon átvezető folyószakasznak az érdekessége, hogy egy része mesterséges átvágás során keletkezett az 1980-as évek végén. Ekkor kötötték össze a Nagyvesszősi Duna-ágat az Agg-Dunával annak érdekében, hogy a hullámtéri Duna-ágak alsó szakaszai is vizet kaphassanak. A mellékág érdemi vízpótlása 1995 májusa óta biztosított. Ekkor készült el a Dunakiliti fenékküszöb és a Szent Kristóf vízszintszabályozó műtárgy is. Ezt a képet 2024.08.25-én készítettem Kisbodaknál.